golnar
27 اسفند 1401 - 17:40

شگرد جدید احتکار لوازم خانگی در قزوین / ممانعت از فروش محصولات "ویترینی"

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان قزوین گفت: برخی فروشندگان لوازم خانگی روی اجناس خود عنوان "ویترینی" می‌گذارند و به این بهانه آنها را احتکار می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، علیرضا حسن‌پور امروز در نشست خبری با اهالی رسانه استان قزوین که در سالن جلسات اداره‌کل تعزیرات حکومتی استان برگزار شد، اظهار داشت: طرح نظارت بر بازار شب عید و ماه رمضان از 8 اسفندماه در استان قزوبن شروع شده و تا 4 اردیبهشت‌ماه ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه از ابتدای اجرای طرح یادشده 105 گشت ویژه بازرسی از واحدهای مختلف صنفی در استان بازدید کرده‌اند، اضافه کرد: در قالب این طرح 492 بازرسی از واحدهای مختلف صنفی صورت گرفته که در مجموع 451 پرونده تخلف برای واحدهای صنفی استان قزوین تشکیل شده و علت بالا بودن حجم پرونده‌های تشکیل‌شده نسبت به میزان بازرسی‌ها این است که این بازرسی‌ها به صورت هدفمند و بر اساس گزارش‌های دقیق انجام شده است.

حسن‌پور از برخورد با 96 واحد متخلف صنفی در چارچوب طرح نظارت‌ بر بازار شب عید خبر داد و گفت: در این میان 47 واحد صنفی متخلف پلمب و تعطیل شدند و 49 واحد صنفی هم محکوم به نصب پلاکارد تخلف شدند. یکی از واحدهای تعطیلی هم داروخانه بوده است. همچنین 1300 کیلوگرم گوشت تنطیم بازاری که با نرخ آزاد فروخته می‌شد را در این بازرسی‌ها کشف و ضبط کردیم.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در 11 ماهه امسال 511 میلیارد ریال جریمه برای واحدهای صنفی متخلف صادر شده است، ادامه داد: عدم درج قیمت پرتکرارترین تخلف صنفی در استان قزوین است و اولویت اصلی سازمان تعزیرات حکومتی هم مقابله با این تخلف است که ابزار اصلی متخلفان برای سودجویی و کسب سودهای نامشروع است.

حسن‌پور میانگین زمان رسیدگی به پرونده‌های تعزیراتی در استان قزوین را 6 روز دانست و گفت: با وجود اینکه مهلت 15 روزه برای تعیین تکلیف پرونده‌های تعزیراتی از سوی سازمان تعیین شده، اما این پرونده‌ها در کمتر از نصف این زمان مورد رسیدگی قرار گرفته و مختومه شدند.

وی همچنین درباره تخلفات واحدهای فروش لوازم خانگی در استان قزوین بیان کرد: یکی از شگردهای این واحدها این است که روی برخی اجناس خود عنوان "ویترینی" می‌گذارند و از فروش آنها امتناع و این کالاها را احتکار می‌کنند؛ در حالی که تعداد تولیدات کارخانجات لوازم خانگی ما به قدری نیست که بخش زیادی از آنها به عنوان ویترینی دپو شود.

حسن‌پور افزود: همچنین فروشگاه‌های لوازم خانگی حق انبار کردن کالاهای خود را ندارند و انبار کردن این کالاها تحت عنوان احتکار مورد پیگرد قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1099322